Rybářství a včelařství Anderle - rybaření a prodej medu

Včelařství .info

Naše malé rodinné včelařství se rozkládá v CHKO Blanský les.Nyní naše rodina včelaří již na 5 stanovištích.  Jednotlivé včelnice se rozkládají v katastru obcí Brloh, Nová Ves, Chmelná a Křemže. Stanoviště tvoří jednotlivě uzavřená údolí, která poskytují dostatečný prostor pro dobrou snůšku. V současné době jsme opustili jak Vigorky tak Havlínky a zaměřili se s přítelem Šperkou pouze na Pradědky od pana Cimaly a čisté alpské Singer. Nyní probíhá vyhodnocení výsledků jednotlivích stanovišť co do snůšky, rojivosti a v neposlední řadě posuzujeme i samočistící pud.  Již v současné době bychom měli mít dostatek porovnání, ale předloňská meliciózní a letošní absence nebo lépe řečeno žádné druhé snůšky spůsobené deštivím a chladným počasím se nám tyto výsledky trošku nabourali. Proto jsme se po zasedání rodinné rady rozhodli o prodloužení pozorování o další dvě sezóny. Již v současné době se snažíme na každém stanovišti rozchovávat ty nejvýkonější,nejmírnější a nejčistotnější včelstva. Jinak veškeré zásahy a i vybírání medu provádíme pokud možno brzo ráno a to i ty nejostřejší včelstva jsou jako beránci. V letošní sezoně jsme vybudovali novou včelnici za účelem rozchovávání toho nejlepšího co máme. Na této včelnici budou chovány pouze oddělkky a matky + pár včelstev které budou vedeny pro produkci dostatečného počtu kvalitních trubců pro dobré oplodnění matek.

Chmelná                                               Brloh - Rybník

Chmelná

Šťaviny

Nová Ves - Šťaviny

Šťaviny Sledujte, prosím, sekci Video v rybářské části stránek, budu zde uveřejňovat i videa vlastní tvorby s včelařskou problematikou.

Po důkladném přečtení těchto stránek, každý zjistí, že naše včelstva máme umístněny v úlech z tvrzené PP pěny. Po osmi letech praxe jsme zjistili, že pro větší chovy je to velice výhodný systém. Jak jednoduchostí výroby, cenovou dostupností, tak lehkostí při manipulaci se samotnými nástavky a ten kdo včelaří nástavkově ve větším ví zajisté, o čem mluvím. Při jarním rozšiřování nebo vytáčení je znát každý kilogram, který zvedáte. Pro každého, kdo včelaří s více jak 50 včelstvy, vřele doporučuji. Jinak všem těm pánům včelařům, kteří neustále tvrdí, že po staletí včelám stačilo pouze dřevo, bych rád vzkázal, že nemají pravdu. Podle názoru našich stálých zákazníků se kvalita medu podstatně zlepšila. Jinak používáme pouze rok stará díla a co se týče rámků tak se je ve velké míře snažíme měnit za nové.

Také se setkávám s názorem, co budu dělat, když naše včelstva zasáhne nějaká nemoc a budou muset některé úly likvidovat. Moje odpověď zní, dřěvo spálím a nástavky  z tvrzené PP pěny snadno rozlomím, uložím do pytlů a předám k recyklaci. Za další je dobré chovat pouze silná a zdravá včelstva a  pouze ty rozchovávat. Tím se každý včelař vyhne velkým problémům.

Letošní odběr zimní měly nám potvrdil, že intenzivní léčba ihned po posledním medobraní se vyplatí, odběry jsou negativní. Již šestým rokem používáme v podletí kyselinu mravenčí a to 65% po 200ml 2 krát za sebou a to hned po odebrání medu dáme 200 ml, po týdnu včelstva přikrmíme a po vysátí roztoku znova přidáme 200ml kyseliny . Na podzim poté klasicky fumigujeme aerosolem. Jinak celou medařskou sezonu pro tlumení kleštíkovce včelího používáme v každém nástavku tři kusy stavebních rámků pro dostatek trubčího plodu a vždy při kontrolách úlů 50 procent zavíčkové trubčiny vyřezáme.  Ještě málo včelařů ví, že trubčí plod je pro samičky kleštíkovce vynikající lapač. Tuto informaci jsem získal ne na stránkách našeho výzkumného ústavu včelařského, ale na zahraníčních včelařských portálech, a ejhle ono to docela dobře funguje. Takto se nám zatím daří s kleštíkovcem včelím držet krok.

Poslední dobou docela dost investujeme do modenizace. Medomet zvratný na 20 rámků 39*24, termokomora 650 litrů od polského výrobce Lysoň. S temito výrobky panuje maximální spokojenost. Po té jsme zakoupili kotel na vyvařování voku lis na voští a odvíčkovávačku od firmy BAZE ALFA s.r.o. Kotel dobý, výkon mezi 90až100 rámky za hodinu. Lis, rychlejší to je nechat vycucat včelám. Odvíčkovávačka, po prvních problémech a konzultacích s výrobcem byli provedeny drobné úpavy a opravy. Nyní pracuje bez broblémů. Jako poslední jsme zakoupili ometač včel od firmy MED Prokešovi, je to německý výrobek. Mohu všem jenom doporučit. Opravdu dokáže pracovat na jedno nabití celí den. Kapacitně stačí na odebrání medných plástů z jednoho včelstva. Tento výrobek odstraní hodně těžké práce na včelnici a podstatně ji zrychlí.

Vytvořil Ondřej Vašíček